90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

Kümes Kurulumu

Kümes Kurulumu

Kümes Kurulumu

Tavuk yetiştiriciliği yapılacağı noktada kümes kurulumu çok büyük önem arz etmektedir. Kümesin doğru bir şekilde kurulmamış olması tavukların yetişeceği sırada sorun oluşturabileceği gibi aynı zamanda yumurtlamalarının da önüne geçebilmektedir. Bu yüzden kümeslerin kurulum aşamasında mutlaka profesyonel bir destek alınması ve en iyi firmalar tarafından kurulumun gerçekleşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tavuklarınızdan beklediğiniz verimi alma ihtimaliniz çok düşük olacaktır.

Tavuk Kümesi Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tavuk kümesi kurmak istiyorsanız bütün ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Besleyeceğiniz tavuğa göre kümesin genişliği ve yüksekliği değişiklik gösterecektir. Kümes kurulumu evresinde çok büyük ve yüksek bir kümes tercih ediyorsanız içerisinde 10 bin kadar et tavuğu 4 bin kadar ise yumurtlaması için tavuk yetiştirebilirsiniz. İnsanlar genellikle ne kadar tavuk yetiştirmeyi planlıyorsa buna uygun şekilde kümes tercihinde bulunmaktadır. Kümes kurulumu evresinde eğer profesyonel bir firmadan destek alırsanız kuracağınız kümesin büyüklüğü noktasında da detaylı bilgi sahibi olma imkanına sahipsiniz.

Tavukların sorunsuz bir şekilde barınabilmesi ve hastalıklardan uzak kalabilmesi adına kümesin kurulumu yapıldıktan sonra hijyen koşullarına da dikkat etmeniz gerekecektir. Tavukların su içtiği çeşmelerin ve yem kaplarının temizliğini düzenli bir şekilde yapmanız tavuklarınızın verimli olması içinde çok önemlidir. Çiftliğinizde yer alacak olan her 5 tavuk başına 1 tane kuluçka kutusu yeterli olacaktır. Kafesleri hareket eden kafeslerden tercih ettiğiniz noktada tavuklarınızı otlaklara götürme imkanınız da olacaktır.

Tavuk Çiftliği Kurulumu

Kendinize bir tavuk çiftliği kurma planınız bulunuyorsa gerekli olan bütün izinleri ve ruhsatları almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bu noktada incelemeler çok sık bir şekilde yapılmaktadır. Vergi işlemlerinizi halledebilmek için vergi dairesine de başvuru yapmanız gerekecektir. Yumurtalar için ambalajlama, soğutma, sınıflandırma ve etiketleme gibi farklı yönetmelikler bulunmaktadır. Bu yönetmelikler hakkında bilgi sahibi olmaya da özen göstermelisiniz. Yönetmeliklerde yer alan şartlar büyük ve küçük tavuk çiftliklerine göre değişiklik de gösterebilmektedir. Çiftlik kurulumu sırasında civciv alacaksanız mutlaka güvenilir olan tedarikçiler üzerinden almaya özen göstermelisiniz. Tavuk aşıları ve kontrollerinin yapılması için veteriner ihtiyacınız da bulunacaktır. İyi bir veteriner ile anlaşmaya dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Tavuk Nedir ? başlıklı makalemizde tavuk satışı, yarka tavuk ve lohman hakkında bilgiler verilmektedir.

03 Ağustos 2018
1.103 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz