90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

Lohman Brown (Kahverengi) Yumurta Tavuğu

Lohman Brown Yarka tüm dünyada kullanılan en verimli ticari kahverenkli yumurta tavuğudur.

Lohman Brown ırkı Alman kökenli yumurtacı bir tavuk ırkı olup ülkemizde genellikle serbest sistemde yetiştiricilik bir diğer adıyla salma tavukçulukta tercih edilmektedir. Bu sistemlerde kümes içinde sağlanan refah ortamı kümes dışarısında da tavukların doğal ortamda gezmesi ile sağlanmaktadır. Doğal ortamda gezip, gezinti alanında yem haricinde yeşillikler ile beslenmesinden dolayı yumurta tipi doğal yumurta olarak adlandırılmaktadır. Yumurta rengi açık ve koyu kahverengi olarak değişebilmektedir.

Lohman Brown ırkı düşük yem tüketimi ve yüksek yumurta randımanı sebebiyle çoğunlukla tercih edilmektedir. İlk yumurtayı (kılavuz yumurta)ortalama 17 ile 18. haftalar arasında verebilmekte, yumurtlama zamanı salma tavukçulukta 19 ila 20 hafta olarak değişebilmektedir. Salma tavukçulukta doğal yumurta üretiminde yıl da ortalama 310-320 adet yumurta verimine sahip, verim; bakım, besleme ve iklim şartlarına göre de değişebilmektedir.

Lohman Brown ırkı tavukların günlük yem tüketimi çevresel faktörlere ve tavukların yaşına göre değişebilmekte olup, iyi bakım koşulları altında ortalama 110-115 gr civarındadır. Yumurta ağırlıkları 50-68 gr aralığında, hayvanın yaşına paralel olarak artış göstermektedir. Salma tavukçuluk ve organik yumurta üretiminde Lohman Brown Yarka tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birinci sırada tercih edilen bir ırktır. Lohman Brown Tavuk salma tavukçuluk ve organik yumurta üretiminde uysal olması, yumurtaya giriş süresinin kısa olması, yumurta veriminin yüksek olması, az yem tüketmesi gibi özelikleri sayesinde her zaman en çok talep gören ırk olmuştur. Lohman Brown Yarka endüstriyel bir ırk olduğundan ötürü de ilk gününden itibaren doğru şartlarda yetiştirilmesi ve bakılması çok önemlidir. Lohman Brown Yarka genel olarak “gurk olma” özelliği olan bir ırk değildir ama çok nadiren de olsa organik yumurta üretiminde “gurk olduğu” da görülmektedir. Salma tavukçuluk için birinci sırada talep gören ve tercih edilen Lohman Brown ırkı için önemli olan doğru şartlara ve özeliklere sahip olanını tercih etmelisiniz. Ayrıca Lohman Brown yarkaların salma tavukçuluk için de en ideal ırklardan biri olmakla birlikte, yumurtlama dönemi sona erdikten sonra etinden de faydalanabilirsiniz.

Lohman Brown yumurtası Köy yumurtası diye bilinen renge ve görünüme sahiptir. Lohman Brown, alman ırklı bir tavuktur, çok eski bir tarihe dayanan bu ırk günümüzde kadar ticari yumurta tavuğu olarak bilinmektedir. Ülkemizde görülen tüm iklim koşullarına uyum sağlayabilen Lohman Brown tavuklar, salma tavuk olarak 3 yıl verim vermektedir.

ACAR YARKA olarak bizleri tercih ederken dikkatinizi bir konuya çekmek isteriz. Firmamız Lohman Brown ırkı civcivler Konya’ da bulunan yarka yetiştirme kümeslerimizde ticari olarak 16-17 haftalık yaşa kadar büyütülmektedir. Sizlere teslim edilecek olan ticari yarkalarımız birebir orijinal olacaktır. Bununla beraber tesislerimizden temin edilecek olan yarkalarımızın tamamına 1.günden 16 haftalık yaşa kadar olan suyuna ve enjeksiyon aşıları veterinerlerimiz denetiminde uygulanmakta, kümes çıkışında dörtlü karma ve tifo aşıları yapılıp, sizlere sağlıklı bir şekilde aşı kartları ile birlikte teslim edilmektedir.

Lohman Brown Yarka’dan enaz 100 adet “Sipariş” verdiğinizde sevkiyatını yapabilmekteyiz.  Lohman Brown Yarka’larınızı 16-17 Haftalık Kılavuza yakın döneminde iken, tüm aşıları  sitemizde anlattığımız “Aşı Takvimi”ne bağlı kalınarak Veterinerlerimiz tarafından zamanında yapılmış ve sevkiyat esnasında dörtlü karma aşısı ve tifo aşısı da yapılmış olarak kendi sevkiyat araçlarımızla nakliye bedeli almadan kapınıza kadar teslim ediyoruz. Kapıda ödeme yöntemiyle tahsilatını gerçekleştiriyoruz. Nakit ya da Kredi Kartıyla ödeme yapabilirsiniz.

7/24 ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ VETERİNER VE EKİP ARKADAŞLARIMIZ İLE BİRLİKTE

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Atak-s (Siyah) Yumurta Tavuğu başlıklı makalemizde tavuk, tavuk satışı ve yarka tavuk hakkında bilgiler verilmektedir.

12 Temmuz 2018
2.085 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz