90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

Tavuk Çeşitleri Nelerdir

Tavuk Çeşitleri Nelerdir

 Tavuk Çeşitleri Nelerdir?

Bir kuş türü olan tavuk, ülkemizde en fazla yetiştirilen kümes hayvanlarının arasında yer almaktadır. Tavukların yetiştirilmesinin ana sebebi ise; yumurtlaması ve etidir. Tavuk çeşitleri incelendiği zaman ise karşımıza birçok tavuk çeşidi çıkar. Peki, tavuk çeşitleri nelerdir? Sizlere yazımızda bu sorunun cevabını vereceğiz.

En Çok Yumurta Veren Tavuk Çeşitleri Nedir?

Tavuk çeşitleri nelerdir? Sorusunu soran kişilerin ağırlıklı olarak en fazla yumurta veren tavuk çeşitlerini merak ettiğini görüyoruz. En çok yumurta veren tavuk çeşitleri şu şekildedir:

-Ligorin: Yumurta için tavuk yetiştiriciliği yapıldığı sırada en fazla tercih edilenlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Tavuğun yumurta veriminin yıl içerisinde yaklaşık olarak 300 tane olduğunu söyleyebiliriz. Tavuğun beslenmesine ve bakımına göre bu sayı 340’a kadar çıkabilmektedir.

-Lohman Brown: Yumurta noktasında yine çok fazla tercih edilen tavuk türleri arasındadır. Yıllık yumurta veriminin 275 ile 320 tane arasında olduğunu görebilirsiniz.

-Rhode Island: Bu tavuk türü Amerikan ırkı olan bir tavuk türüdür. Yıllık yumurta verim miktarının ise 200 ile 250 arasında olduğunu görüyoruz.

Atak ve Atak-s: Yumurta büyüklüğünün ortalama olarak 65 gram olduğu bu tavuk türünde yıllık yumurta miktarı ise 250 ile 270 arasındadır.

-Nick Brown: Yine iyi yumurta verimi olan tavuk türleri arasındadır. Tavuğun yıllık olarak yumurta verimi 270 ile 300 arasında değişiklik gösteriyor.

-Amrock: Alman ırkı olan tavuk türleri arasındadır. Yıllık olarak yumurta verimi 240 ile 250 adet civarındadır.

-Denizli ırkı: Ülkemizdeki tavuk cinslerinden birisi olan bu tavuğun yıllık verimi değişiklik gösteriyor. Diğer ırklara göre biraz daha düşük verime sahip olan tavuk bazı kaynaklara göre 100 ile 130 gram arasında bazı kaynaklara göre ise 170 civarında tavuk yumurtlamaktadır. Yumurtaların ağırlığını ise 55 ile 60 gram arasında olduğu görülüyor.

Belirtmiş olduğumu tavuk cinslerinin dışında yumurta verimi fazla olan tavuk cinslerinde Plymouth Rock, Maran ırkı, Barnevelder, Wyondate gibi farklı cinslerin olduğunu da görüyoruz. Bu cinslere ait olan tavuklar yıl içerisinde ortalama olarak 180 ile 200 arasında yumurta vermektedir. Bazı cinslerin et kalitesinin de yüksek olduğunu görüyoruz.

Bir önceki yazımız olan Tavuk çiftliği kurulum süreçleri? başlıklı makalemizde sertifika, proje ve teknik destek hakkında bilgiler verilmektedir.

03 Ağustos 2018
1.923 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz