90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

Tavuk Nasıl Beslenir

Tavuk Nasıl Beslenir

 Tavuk Nasıl Beslenir?

Tavuk yetiştiriciliğinde başarı elde etmenin yolu her ne kadar genetikten geçiyor olsa da beslenmenin ve bakımın da çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Tavuk nasıl beslenir? Sorusu tavuk yetiştiriciliği yapacak ve bu noktada başarı elde etmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla soruluyor. Tavuk yetiştireceğiniz sırada beslenmesini ve bakımını iyi bir şekilde yapmadığınız süre boyunca tam olarak bir başarı elde edemeyeceğinizi söyleyebiliriz. Tavukların beslenmesi hem tavuk etinin kalitesi bakımından hem de yumurta vermedeki bakımı noktasında çok büyük önem arz etmektedir.

Yeterli Beslenme Çok Önemlidir

Tavuk yetiştiriciliği noktasında en önemli giderinin yem olduğunu görebilirsiniz. Tavukçuluktan kazanç elde etmeniz için hem yeterli seviyede hem de ekonomik beslenmeye özen göstermelisiniz. Tavuklara vermiş olduğunuz yemin kalitesi ve dozu tavuk etini, yumurtasını hatta tavuğun derisini dahi etkilemektedir. Bu yüzden tavuklarınız için yem alacağınız sırada markanın güvenilir bir marka olmasına ve yemin cinsi ile içeriğinin torbada yazmasına özen göstermelisiniz. Yemin bir örneği olmalı, kötü kokmamalı ve kuru olması gerekmektedir.

Tavuk nasıl beslenir? Sorusuna gelecek olursak; tavuklar aslında otçul hayvanlardır. Fakat ottan yeteri kadar besini alamayan tavuklar tahılla da beslenebiliyor. Bu yüzden tavuk yeminin yarısını buğday, arpa, mısır gibi deneler oluşturması gerekirken diğer yarısını ise; pamuk tohumu küspesi, soya küspesi, balık unu, yonca unu, et ve kemik unu gibi protein ağırlıklı olan besinlerin oluşturması gerekmektedir. Yemin içeriğinde yer alan protein ile enerjinin dengesi çok büyük önem arz eder.

Tavuklar Hangi Yemi Sever?

Tavukların ince yemlerden ziyade granül ve pelet yemleri daha fazla sevdiğini görüyoruz. Tavuk yemi seçeceğiniz sırada bu ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir. Bir tavuğun gün içerisinde tüketmiş olduğu yem miktarı ise; 110 ile 130 gram arasındadır. Yalnız tavuğun tüketmiş olduğu yem miktarının cinsine, yaşına, yem kalitesine, yemlik sistemine ve kümesin şartlarına göre de değişiklik gösterdiğini görebilirsiniz. Yem masrafınızı da bu ayrıntılara dikkat ederek hesaplayabilirsiniz. Sizlere belirtmiş olduğumuz bu miktarlar ortalama miktarlardır. Dediğimiz gibi farklı etkenlere göre tavuğun tüketeceği yemin miktarı da değişiklik gösterir.

Bir önceki yazımız olan Tavuk Çeşitleri Nelerdir başlıklı makalemizde teknik destek, hizmet ve tavuk satışı hakkında bilgiler verilmektedir.

03 Ağustos 2018
6.684 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz