90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

Tavuk Nedir ?

 Tavuk Nedir?

Tavuk, kuş türleri arasında yer alan bir canlıdır. Familyasına baktığımız zaman sülüngiller familyasından geldiğini ve evcilleştirilebilme özelliğine sahip olduğunu görüyoruz. Tavuk nedir? Sorusunu özellikle tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler sıklıkla sormaktadır. Tavukların yaşam yerleri genellikle çiftliklerdir ve kümes hayvanıdır. Güneydoğu Asya ülkelerinde ve Hindistan’da tavukların kırmızı Hint kuşundan geldiğine inanılmaktadır. 2003 yılında tavuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre 24 milyar nüfusu ile kuş türleri arasında en fazla görülen kuştur. İnsanlar genellikle tavukların etinden ve yumurtasından faydalanmaktadır. Üremelerini yumurtlama yöntemiyle gerçekleştirirler ve akciğerleriyle nefes alırlar.

Tavuk Irkları Nedir?

Tavuk nedir? Sorusunda insanlar genellikle tavuk ırklarını da merak etmektedir. Baktığımız zaman farklı coğrafyalarda yetişerek evrimleşmiş olan ve bu evrimleşme sonucunda hem görünüşleri hem de verimlilikleri değişen tavuklar olduğunu görüyoruz. Tavuk ırkları ise şu şekildedir:

-Hibritler: Bu tavuk ırkında genetik yapı bakımından birbirinden farklı ebeveynlerin çiftleştirilmesi sonucunda meydana geldiğini söyleyebiliriz. Hibrit tavuklar diğer tavuk ırklarına göre daha verimlidir ve dayanma güçleri de daha fazladır. Hibritlerin içerisinde de yumurtacı hibritler ve etçi hibritler olarak farklı çeşitler yer almaktadır.

-Saf ırk: Saf ırklara sahip olan tavuklarda anne ve babadan elde edilmiş olan yavrular ebeveynleriyle aynı özelliklere sahip olurlar. Verimlilik ve biyolojik yapı ebeveynler ile aynı şekildedir. Saf ırklarda hem et hem de yumurtası için kullanılan tavuklar olduğu gibi et oranı düşük yumurtası için kullanılanlar ve cüce süs tavukları için kullanılanlar mevcuttur.

Tavuk Yetiştiriciliği

Tavuk yetiştiriciliği sırasında kullanılan kümesler genellikle büyük ve yüksektir. Çiftliklerde yer alan bu büyük ve yüksek kümeslerde  4 bin yumurta tavuğu veya 10 bin et tavuğu yetişebilmektedir. Fakat ilkel kümesler diyebileceğimiz barınak gibi olan ve önünde sadece gezinti alanı bulunan kümeslerde 50 civarında tavuk yetişebilmektedir. Havalandırmaya, kullanılan aydınlatma şekline, yerleştirme şekline, ısıtma sistemine ve tavukların beslenmesine göre farklı kümes tipleri yer alıyor. Kümes seçiminizi ise yetiştirmeyi planladığınız tavuk türüne profesyonel şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde çeşitli sorunlar yaşama ihtimaliniz olacaktır. Profesyonel destek almanız bu noktada daha iyi olur.

Bir önceki yazımız olan Tavuk Yumurtaya Nasıl Düşer başlıklı makalemizde teknik destek, ataks ve gezen tavuk hakkında bilgiler verilmektedir.

03 Ağustos 2018
2.061 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz