90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

Tavukların Sevdiği Yeşil Bitkiler

Tavukların Sevdiği Yeşil Bitkiler

Etinden, tüylerinden ve yumurtalarından yararlandığımız tavukların, diğer besi hayvanları gibi özel bir şekilde beslenmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir. Seri üretim ürünü olarak beslenen ve kar amacıyla daha besili gözükmesi istenen tavuklar, doğal hiçbir üründen pay almaksızın kimyasal içerikli yiyeceklere ve yine kimyasal kaynaklı işlemlere maruz kalmakta ve sağlıksız bir şekilde satışa sunulmaktadır. Bu tavuklar dışında köy yerlerinde, doğal çiftliklerde ve kümeslerde özenle beslenen, bakımı yapılan ve hiçbir kimyasal etkiye maruz bırakılmaksızın tamamen doğal bir şekilde yetiştirilen tavuklar da mevcuttur. Pek çok çeşidi bulunan bu tavukların, sağlıklı ve doğal bir şekilde beslenebilmesi için kaliteli yemler kullanılmaktadır fakat tavukların kaliteli yemler dışında besin olarak tüketebileceği pek çok kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklardan bir tanesi de yeşil bitkilerdir.

Kaliteli yemlerin yanı sıra arpa, buğday, böcek, solucan, gübre içindeki tahıl taneleri gibi çok sayıda seçeneği besin kaynağı olarak kullanan tavuklar, yeşil bitkileri de bir besin kaynağı olarak görmekte ve bu yeşil bitkileri tüketmektedirler. Özellikle yaz aylarında, kaliteli yemlerle beslemek istenilse dahi bu kaliteli yemler yerine yeşil bitkileri tercih eden tavukların sevdiği çok sayıda yeşil bitki bulunmaktadır. Tavukların sevdiği yeşil bitkiler arasından biri de yoncadır. Doğada kendiliğinden de yetişebilen yoncaları tüketmeyi seven tavuklar, yoncaların dışında marul ve lahana yapraklarını da tüketebilirler. Çimlenmiş buğdayı da tüketen tavukların sevdiği bir diğer yeşil bitki ise çuha çiçeğidir. Değişik otların filizlerini de tüketen tavuklar ayrıca domates, karpuz gibi meyve ve sebzelerin köklerini de severek yerler. Çok sayıda yeşil otun kökünü didikleyen tavuklar, pazı bitkisini de yiyebilmektedirler.

Tavukların sağlıklı ve doğal bir şekilde yetişebilmesi için kaliteli yemlerin yanı sıra bitkilerin de büyük bir ihtiyaç olduğu oldukça nettir fakat tavuklarının beslenme düzeni konusunda kararsız kalan kişiler, sektöründe bir lider marka olan Koçoğlu Tavukçuluk’un deneyimlerinden yararlanmak için Koçoğlu Tavukçuluk’a başvurabilirler.

Bir önceki yazımız olan Tavuk Yumurta Yemi Faydaları başlıklı makalemizde sertifika, lohman ve ataks hakkında bilgiler verilmektedir.

12 Temmuz 2018
649 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz