90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

Atak-s (Siyah) Yumurta Tavuğu

Atak-s yarka cinsi Türkiye deilk yerli cinsti. Bütün iklim şartlarına karşı  uyumlu ve son derece dayanaklıdır. Atak-s ırkı Ankara Araştırma Enstitüsünde (TAE) geliştirilen yumurtacı bir tavuk ırkı olup ülkemizde genellikle serbest sistemde yetiştiricilik bir diğer adıyla salma tavukçulukta tercih edilmektedir. Bu sistemlerde kümes içinde sağlanan refah ortamı kümes dışarısında da tavukların doğal ortamda gezmesi ile sağlanmaktadır. Doğal ortamda gezip, gezinti alanında yem haricinde yeşillikler ile beslenmesinden hem de yumurtanın krem renkli olmasından dolayı yumurta tipi doğal yumurta veya köy yumurtası olarak adlandırılmaktadır. Salma tavukçuluk için doğada dirençli olması nedeniyle tercih edilen ırkların başında gelmektedir. Atak-s son senelerde özellikle doğal yumurta üretiminde vazgeçilmez bir ırk olmuştur. L boy ve çift sarılı denilen yumurta üretiminde de kullanılabilir. Ortalama 2,5-3 yıl yumurta vermektedir. Ömürleri ise 3-3,5 yıl yaşarlar.

Atak-s ırkı yerli ırk olması sebebiyle birçok bölgenin iklim koşullarına daha dayanıklı ve hastalıklara karşı dirençli bir ırktır.  İlk yumurtayı (kılavuz yumurta)ortalama 18 ile 20. haftalar arasında verebilmekte, yumurtlama zamanı salma tavukçulukta 19 ila 21 hafta olarak değişebilmektedir. Salma tavukçulukta doğal yumurta üretiminde yıl da ortalama 270-280 adet yumurta verimine sahip, verim; bakım, besleme ve iklim şartlarına göre de değişebilmektedir.

Atak-s ırkı tavukların günlük yem tüketimi çevresel faktörlere ve tavukların yaşına göre değişebilmekte olup, iyi bakım koşulları altında ortalama 120-125 gr civarındadır. Yumurta ağırlıkları 55-70 gr aralığında, hayvanın yaşına paralel olarak artış göstermektedir.

ACAR YARKA olarak bizleri tercih ederken dikkatinizi bir konuya çekmek isteriz. Firmamız bünyesindeki damızlık tesislerinde atak-s ırkı civciv üretimi yapılmakta ve bu civcivler Konya’ da bulunan yarka yetiştirme kümeslerimizde ticari olarak 16-17 haftalık yaşa kadar büyütülmektedir.  Bu durumda sizlere teslim edilecek olan ticari yarkalarımız birebir orijinal ve safkan olacaktır. Bununla beraber tesislerimizden temin edilecek olan yarkalarımızın tamamına 1.günden 16 haftalık yaşa kadar olan suyuna ve enjeksiyon aşıları veterinerlerimiz denetiminde uygulanmakta, kümes çıkışında dörtlü karma ve tifo aşıları yapılıp, sizlere sağlıklı bir şekilde aşı kartları ile birlikte teslim edilmektedir.

Ataks Yarka’dan enaz 100 adet “Sipariş” verdiğinizde sevkiyatını yapabilmekteyiz.  Ataks Yarka’larınızı 16-17 Haftalık Kılavuza yakın döneminde iken, tüm aşıları  sitemizde anlattığımız “Aşı Takvimi”ne bağlı kalınarak Veterinerlerimiz tarafından zamanında yapılmış ve sevkiyat esnasında dörtlü karma aşısı ve tifo aşısı da yapılmış olarak kendi sevkiyat araçlarımızla nakliye bedeli almadan kapınıza kadar teslim ediyoruz. Kapıda ödeme yöntemiyle tahsilatını gerçekleştiriyoruz. Nakit ya da Kredi Kartıyla ödeme yapabilirsiniz. 7/24 ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ VETERİNER VE EKİP ARKADAŞLARIMIZ İLE BİRLİKTE

BİR ÖNCEKİ YAZIMIZDA BEYAZ HİNDİDE BAHSETTİK

12 Temmuz 2018
2.150 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz