90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

  • Plymouth tavuğu da oldukça yoğun olarak talep edilen tavuk cinslerinden biridir. Amerikan ırkından olan bu tavuk cinsi Dominique ırkı horozlarla Siyah Cochin ırkının melezlenmesi sayesinde elde edilen tavuklardır. Bu tavuk cinsi ilk olarak 1874 yılında Amerikan standartlarına alınmış olan bir cinstir. Bu cinsin renk bakımında 7 ayrı varyetesi bulunmaktadır. Beyaz ve çubuklu olanlar en çok bilinenlerdendir. 1881’de Hollanda’ya, 1880’de ise İngiltere’ye götürülen bu yumurta tavuğu cinsinin beyaz varyeteli olanları ticari broyler üretiminde kullanılmıştır.
  • Plymouth Yarkanın en önemli özelliği her hava koşulunda ve bakımsız kümeslerde bile yumurta vermeleridir. Plymouth Yarkalar ev artıklarıyla bile rahatlıkla besin ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliktedirler. Bakımsız kümeslerde bile hastalıklara karşı dayanıklıdırlar. Plymouth Tavuk aynı zamanda halk arasında “çilli” diye bilinen, çok güzel bir bahçe tavuğudur. Yumurta verimleri biraz düşük olup, diğer yumurtacı ırklara göre et verimleri daha yüksektir. Bu nedenle yumurtasından ziyade etinden faydalanmak için beslenebilir.

Yıllık 275-300 civarı ortalama yumurta yapmaktadırlar. Yumurta ağırlığı 65-70 gr civarında ve krem rengine sahiptirler. Hayvanlar ortalama 4,5 -5 aylık olduklarında yumurtaya gelmektedirler. Plymouthları özel yapan özelliklerinden bir tanesi onların bol yumurta yapması değil zorlu hava koşullarında ve bakımsız kümeslerde de yumurta vermeye devam etmeleridir. Plymouth( çilli )kombine hayvanlar oldukları için orta ağırlıkta hayvanlardır. Horozları 4-4,5 kg tavukları ise 3-3,5 kg ortalama ağırlığa sahiptirler. İyi bir et tutma özelliğine sahiptirler. Deri rengi ve bacak rengi sarıdır. Tek taraklı kırmızı ibikleri bulunan hayvanlardır. Bacaklar uzun, göğüs kafesleri orta genişliktedir. Kırmızı kulak lobu ve sarı gagalara sahiptirler.

ACAR YARKA olarak bizleri tercih ederken dikkatinizi bir konuya çekmek isteriz. Firmamız bünyesindeki damızlık tesislerinde plymouth ırkı civciv üretimi yapılmakta ve bu civcivler Konya’ da bulunan yarka yetiştirme kümeslerimizde ticari olarak 16-17 haftalık yaşa kadar büyütülmektedir. Bu durumda sizlere teslim edilecek olan ticari yarkalarımız birebir orijinal ve safkan olacaktır. Bununla beraber tesislerimizden temin edilecek olan yarkalarımızın tamamına 1.günden 16 haftalık yaşa kadar olan suyuna ve enjeksiyon aşıları veterinerlerimiz denetiminde uygulanmakta, kümes çıkışında dörtlü karma ve tifo aşıları yapılıp, sizlere sağlıklı bir şekilde aşı kartları ile birlikte teslim edilmektedir.tavuk, tavuk satışı, yarka tavuk, lohman, ataks, yarka, gezen tavuk, salma tavuk,

Plymouth Yarka’dan enaz 100 adet “Sipariş” verdiğinizde sevkiyatını yapabilmekteyiz. Yarka’larınızı 16-17 Haftalık Kılavuza yakın döneminde iken, tüm aşıları  sitemizde anlattığımız “Aşı Takvimi”ne bağlı kalınarak Veterinerlerimiz tarafından zamanında yapılmış ve sevkiyat esnasında dörtlü karma aşısı ve tifo aşısı da yapılmış olarak kendi sevkiyat araçlarımızla nakliye bedeli almadan kapınıza kadar teslim ediyoruz. Kapıda ödeme yöntemiyle tahsilatını gerçekleştiriyoruz. Nakit ya da Kredi Kartıyla ödeme yapabilirsiniz.

7/24 ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ VETERİNER VE EKİP ARKADAŞLARIMIZ İLE BİRLİKTE

 

 

Bir önceki yazımız olan Lohman Brown (Kahverengi) Yumurta Tavuğu başlıklı makalemizde lohman, ataks ve gezen tavuk hakkında bilgiler verilmektedir.

12 Temmuz 2018
5.634 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz