90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

Salma Tavukçuluk ve Tavuk Cinsleri

Salma Tavukçuluk ve Tavuk Cinsleri

Salma tavukçuluk kümes ve arazi ortamında doğal, organik köy yumurtası yetiştirme işidir. Bu sektörde kullanılan kümes ekipmanları, tavuk yemi, arazi ve kümes şartları, pazarlama işlemi ve en az diğerleri kadar önemli olan kullanılan tavuğun cinsi faktörlerinin hepsinin bir araya gelerek başarıya ulaşması gereklidir. Bu faktörlerden kullanılan tavuğun cinsi için salma tavukçulukta Lohman Brown, Plymouth ve Atak-s tavuk cinsleri en çok kullanılanlar arasındadır. Bu cinsler arasında ise Atak-s cinsi için uzun süren ıslah ve verimli üretim çalışması sonuçlarını vermiştir.

Atak-s cinsi tavuklar yüksek verimlilik oranı ve kolay yetiştirilme aşaması sebebiyle özellikle organik tavuk ve salma tavukçulukta tercih edilmektedir. Ankara Tavuğu olarak da bilinen Atak-s tavukları Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği ve Türkiye’nin ilk yerli yumurta tavuğu ırklı olan tavuklar aynı zamanda en az 2 yıl yumurta üretebilirler. Doğada oldukça dirençli olan bu cinsler salma tavukçulukta tercih edilenler arasındadır. İlk kılavuz yumurta verme süresi 20 haftayı bulabilir. Bu biraz dezavantajlı olsa da 65-70 gram ortalama ağırlığa sahip yumurta üretimi ile bu dezavantajını kapatmaktadırlar. Yılda ortalama 250 yumurta kapasitesine sahip olan bu cinsler 18. hafta sonunda 1500 gram ağırlığına ulaşmaktadırlar.

Atak-s cinsi tavuklar yem tüketimi olarak 115-120 gram arası yem tüketimi ile salma tavukçuluk ve organik yumurta üretimi için ideal tavuk cinsidir. Bu tavuklar ile ilgili olarak alım yaparken dikkat edilecek bir husus bunların birinci derece yani saf kan olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde alınan verim düşmektedir. Bunun dışında yazın ve hava koşullarının iyi olduğu zamanlarda tavukların yaylımı sırasında arazideki böcek ve benzeri doğal gıdaları daha rahat yiyebilmesi için gagalarına dikkat etmek gerekir. Diğer türlerde alerjik durumlara karşı gagalama yapılma riski olması sebebiyle tavuk gagaları kesilerek verilirken bu cinslerde gagalar hafif dağlanarak kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Organik Yumurta Üretimi başlıklı makalemizde hizmet, gezen tavuk ve acar yarka hakkında bilgiler verilmektedir.

12 Temmuz 2018
1.434 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz