90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

SUSSEX YUMURTA TAVUĞU

Sussex tavuğu iki amaçlı bir tavuk cinsidir ve kökeni Roma dönemi İngilteresi’ne (MS. 43) dayanır. Bu cins, pek çok ülkede popüler olan bir bahçe tavuğudur. Sussex tavuğunun sekiz farklı rengi vardır ve yeni renkler geliştirilmektedir. Aynı zamanda bu cinsin normal Sussex tavuklarının ¼ boyutunda bodur bir varyasyonu da vardır. Bodur bireyler de diğer Sussex tavuklarındaki sekiz renkten herhangi birisine sahip olabilir.

Sussex kümes hayvancılığında verimli ırklardan birisidir. Renkleri açık kahve ile krem rengi arasında değişen büyük yumurtalar verirler. Bir dişi Sussex yılda 240 – 260 arası yumurta verebilir. Light ve Beyaz Sussex varyasyonları yumurta için en uygun olanlardır. Son zamanlarda zeytin yeşili renginde Light Sussex yumurtaları çıktıysa da bunlar oldukça az bulunmaktadır. Nesillerdir sergi/süs amaçlı yetiştirilen, yumurta verimliliğinden çok görsel özelliklerine önem verilmiş soylar normalden biraz daha az yumurta verebilir. Öte yandan pek çok yumurta açısından verimli soy bulunmaktadır.

Sussex iyi bir etlik tavuktur. Cinsin tüm varyasyonları et için uygundur. Sussex civcivleri çabuk olgunlaşır, benekli en geç büyüyen varyasyondur. Sussex’ten çıkan karkas günümüzün klasik endüstriyel tavuğuna göre daha butlu ve büyüktür. 6 ay civarı kesime gidebilen yavru horozlar yumuşak kemikli ve bol etlidir.

ACAR YARKA olarak bizleri tercih ederken dikkatinizi bir konuya çekmek isteriz. Firmamız bünyesindeki damızlık tesislerinde sussex ırkı civciv üretimi yapılmakta ve bu civcivler Konya’ da bulunan yarka yetiştirme kümeslerimizde ticari olarak 16-17 haftalık yaşa kadar büyütülmektedir. Bu durumda sizlere teslim edilecek olan ticari yarkalarımız birebir orijinal ve safkan olacaktır. Bununla beraber tesislerimizden temin edilecek olan yarkalarımızın tamamına 1.günden 16 haftalık yaşa kadar olan suyuna ve enjeksiyon aşıları veterinerlerimiz denetiminde uygulanmakta, kümes çıkışında dörtlü karma ve tifo aşıları yapılıp, sizlere sağlıklı bir şekilde aşı kartları ile birlikte teslim edilmektedir.

Sussex Yarka’dan enaz 100 adet “Sipariş” verdiğinizde sevkiyatını yapabilmekteyiz. Yarka’larınızı 16-17 Haftalık Kılavuza yakın döneminde iken, tüm aşıları  sitemizde anlattığımız “Aşı Takvimi”ne bağlı kalınarak Veterinerlerimiz tarafından zamanında yapılmış ve sevkiyat esnasında dörtlü karma aşısı ve tifo aşısı da yapılmış olarak kendi sevkiyat araçlarımızla nakliye bedeli almadan kapınıza kadar teslim ediyoruz. Kapıda ödeme yöntemiyle tahsilatını gerçekleştiriyoruz. Nakit ya da Kredi Kartıyla ödeme yapabilirsiniz.

7/24 ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ VETERİNER VE EKİP ARKADAŞLARIMIZ İLE BİRLİKTE

Bir önceki yazımız olan Plymouth Horoz başlıklı makalemizde sertifika, proje ve teknik destek hakkında bilgiler verilmektedir.

 

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz