90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

Tavuk çiftliği kurulum süreçleri?

Tavuk çiftliği kurulum süreçleri?

Kurmak istediğiniz tavuk çiftliği tamamen sizin bu iş için ayırdığınız bütçeye bağlıdır.  Sitemizde de görebileceğiniz prefabrik kümesler sizlere tavuk çiftliği seçimi konusunda yardımcı olacaktır.  Ülekemizdeki genç çiftçiler 3 tip tavuk çiftliği  sahibidirler;

  1. Prefabrik Kümes
  2. Çadır Kümes
  3. Ahırdan bozma kümes

Tarım Bakanlığının Tavuk Yetiştiriciliği ve Bakımı hakkında son çıkardığı Yönetmeliklere göre; 250 adete kadar tavuklarınız için Çadır Kümes yapmanıza müsade etmekte, ancak 250 adedin üzerinde bir Tavuk bakacak kümes yapacaksanız eğer, gerek hayvan refahı ve gerekse gıda sağlığı konuları dikkate alınarak mutlaka “Biyo Güvenlik Kuralları”na haiz bir Prefabrik Kümes yapmanızı istemektedir. Halen mevcut olan, yani önceden yapılmış içinde 250 adedin üzerinde Tavuk Bakımı yapılan kümesleri saha kontrollerinde ziyaret ettiklerinde mutlaka Prefabrik Kümese dönüştürmeleri için uyarmakta, bunu için bir süre vermekte ve bu sürenin sonunda dönüşümün gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol ederek yasal işlem yapmaktadırlar. Bu konuda kesilen cezalar da oldukça yüksek meblağlarda olmaktadır. Böyle bir riski almamanızı tavsiye ederiz.

Bu cezalarla karşı karşıya kalmamak için ilk baştan, besleyeceğiniz Tavuk sayısına karar vermeli, buna göre kümes seçimi yapmalı ve seçtiğiniz kümesi karşılayabilecek bütçeye de sahip olmalısınız.

Eğer devlet desteği kullanacaksanız hatırlatmak isteriz ki ; Tüm harcamaları önce siz cebinizden yapıyorsunuz, sonrasında kümesi kurdurduğunuz, tavuklarınızı aldığınız firmadan alacağınız faturaları destek alacağınız ilgili devlet kurumuna vererek ödemeyi kendi adınıza alıyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan BİR TAVUK KAÇ YUMURTA VERİR? başlıklı makalemizde gezen tavuk, salma tavuk ve acar yarka hakkında bilgiler verilmektedir.

12 Temmuz 2018
1.378 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz