90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

Tavuk Yumurtaya Nasıl Düşer

Tavuk Yumurtaya Nasıl Düşer

 Tavuk Yumurtaya Nasıl Düşer?

Tavuk yetiştiriciliği ağırlıklı olarak yumurta için yapılmaktadır. Tavukların yumurtlaması sayesinde daha fazla tavuk oluşabileceği gibi aynı zamanda yumurta olarak da kullanılabilmektedir. Birçok kişi “tavuk yumurtaya nasıl düşer?” sorusunun cevabını merak etmektedir.

Tavuk yumurtası protein olarak dünyanın en zengin besin gruplarının arasında yer alıyor. Bu yüzden tavukların yumurtlaması birçok kişi için büyük önem arz etmektedir. Tavuk yetiştiriciliği yaptığınız noktada tavukların yaşadıkları ortam, kümes, beslenmeleri veya bakımları gibi birçok faktör tavuğun beslenmesini etkileyebilmektedir.

Tavuk Yumurtlaması İçin Ne Yapılmalı?

Tavuk yumurtaya nasıl düşer? Sorusunu sorduğunuz noktada tavuğun yumurtlaması hakkında da detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir. Eğer tavuğunuzu yeni aldıysanız tek bir tavuk ile verim elde edemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bu yüzden tavuğunuzun daha iyi bir psikolojiye sahip olması adına en az 10 tavuk ile beraber almalısınız. Bu şekilde tavuk yaşamış olduğu alana daha iyi adapte olacaktır. Tavuğu ilk aldığınız günlerde yeni ortama adapte olamadığından dolayı yumurtlamadığını görebilirsiniz. Fakat 15 gün geçmesine rağmen hala yumurtlamıyorsa bir sorun olduğunu göstermektedir. Tavukların bu süreç içerisinde yumurtlamamasının birçok sebebi olabilir. Tavuklar tüy atımları ve mevsimsel geçişler gibi dönemlerde bir süre yumurtlamayı bırakacaktır. Tavuğunuzun yumurtlamamasının sebebi bu olabilir. İlgili dönemdeyseniz bir süre daha beklemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Tavuk Yumurtlaması İçin Nasıl Beslendirilmeli?

Yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi tavuğun beslenme şeklinin yumurtlama evresinde çok büyük önemi bulunmaktadır. Tavuğunuzu beslediğiniz sırada olabildiğince doğal gıdalar kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Günümüzde tavuk yumurtalarının bozulmaması adına birçok katkı maddesi atılıyor. Fakat en kaliteli yumurta doğal içerikli yemler ile beslenen tavuklarda oluşmaktadır. Eğer tavuğu kümeste besliyorsanız çok fazla mısır vermemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Çok fazla mısır verdiğiniz takdirde tavukta yağlanma gibi sorunlar oluşma ihtimali vardır. Tavuklar yağlandığı zaman ise yumurtlamayı durduracaktır.

Tavukların yumurtlaması evresinde horoza gerek duyulmamaktadır. Yalnız horoz olmadığı takdirde yumurtadan civciv çıkmaz. Bunun sebebi ise; döllenme işleminin gerçekleşmemiş olmasıdır. Bu noktada yumurtanın oluşması için horoza gerek olmadığını fakat civciv oluşması için horoza gerek olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Tavuk Nasıl Beslenir başlıklı makalemizde hizmet, lohman ve ataks hakkında bilgiler verilmektedir.

03 Ağustos 2018
2.113 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz