90 534 590 91 46 -0534 590 9147

Sosyal Medyada Biz}

Yarka Tavuk

Tavuklar eti ve yumurtasından yararlanılan kümes hayvanlardır. Çağımızda gıda tüketimi denilince en çok tüketilenler gıdalardan biri de tavuk tüketimidir. İşlenmiş tavuk ve tavuk ürünlerini ele aldığımızda dünyada olduğu gibi ülkemizde de yüksek bir tüketim söz konusudur. Bunun yanı sıra tavuktan sağlanan yumurta ile de geniş bir Pazar ağı söz konusudur. Ülkemizde yaygınlaşan mesleklerden bir tanesi de doğal yumurta, organik yumurta ve gezen tavuk yumurtası ticareti olmuştur. Dünyanın çoğu yerinde et ve yumurtası için büyük çiftliklerde serbest olarak tavuk yetiştirilir. İyi bir tavuk yılda 250-300 arası yumurta verir. Tavuklar Aralık ve ocak aylarında tüy değiştirmelerinden sonra yumurtlamazlar. Yetişkin tavuklara ise genellikle ferik veya piliç adı verilir. Tavuklar eşelemeyi çok seveler ve bu yüzden bahçelerden uzak tutulmalıdır. Aksi takdirde bahçeye zarar verebilir. Belli bir olgunluğa ulaşmış tavuklar mısır, buğday ve ya yakaladıkları küçük böcek ve solucanlarla beslenirler. Civcivlerde büyüyünceye kadar mısır unu yerler. Horoz tarafından döllenmiş yumurtalardan ise civciv çıkar. Döllenmemiş yumurtalardan civciv çıkması beklenemez. Yumurta çok besleyici bir gıdadır Yumurtalıkta meydana gelen yumurta sarısı, yumurtalık kanalında üst kısımdan salgılanan yumurta akına bulanır. Aşağı inerken de üstü kireçlenir. Bu yumuşak kabuk havayla temas edince sertleşir ve bu şekilde yumurta meydana gelir. Tavuk bakımı çok ciddi bir iştir.  Hem tavuk hem de yumurtaların kalitelerinin artması bakımından aşılamalarının ve beslenmelerinin düzenli şekilde yapılması bakımlarına da hassasiyet göstermek gerekir.

Yumurta tavuğu beslemek ticari bir hassasiyet gerektirir. Kümes tavukçuluğu daha az riskli olduğu için tercih edilse de salma tavukçuluk da pek çok ticari işletmenin tercih ettikleri bakım türüdür. Salgın hastalıklara karşı düzenli olarak aşılama yapmak gerekir.

Asıl konumuz olan yarka tavuğunu ele almak gerekirse Yarka tavuğunun kelime anlamından önce yarka nedir ne anlama gelir onu ele almak gerekir yarka kelime olarak büyük piliç, yumurtlamak için yeterli yaşta olan genç dişi tavuk anlamına gelmektedir. Civciv olarak dünyaya gelen bir tavuğa yarka sıfatını vermek için 20 haftalık olması gerekmektedir. Yarka ve yarka tavuğu tavuğun yumurtlama dönemine gelmiş haline denilmektedir.

Bir önceki yazımız olan CEM BEY NEVŞEHİR PREFABRİK ÇALIŞMA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

WhatsApp WhatsApp Dan İletişime Geçiniz